Front cover image for Anguyiim nalliini = Time of warring : the history of bow-and-arrow warfare in Southwest Alaska

Anguyiim nalliini = Time of warring : the history of bow-and-arrow warfare in Southwest Alaska

Print Book, English, 2016
University of Alaska Press, Fairbanks, Alaska, 2016
interviews
xviii, 614 pages : illustrations (chiefly color), maps (chiefly color) ; 26 cm
9781602232914, 9781602232938, 1602232911, 1602232938
948254285
Ebook version :
Contributors (those who told stories) with English and Yup'ik names, residence, birthplace, and birth year listed on page xv: Nick Andrew Sr. (Apirtaq), Marshall, Iquarmiut, 1933
Roy Hunt (Tan'gauq), Kotlik, 1908
Anthony Aketachunak (Aacengaaq), Kotlik, Nunapiggluugaq, 1937
Isidore Hunt (Puyacinraraq), Kotlik, Caniliaq, 1939
Patrick Kameroff (Ayagina'ar), Kotlik, Qerrullik, 1940
Benedict Tucker (Cikulraaciq), Emmonak, Cingigmiut, 1917
Mike Andrews Sr. (Angauvik), Emmonak, Amigtuli, 1928
Peter Moore (Yak'utaaq), Emmonak, Imangaq, 1932
Raymond Waska (Iraluq), Emmonak, Nunapiggluugaq, 1941
Thomas Chikigak (Cikigaq), Alakanuk, Alarneq, 1913
Joe Phillip (Panigkaq), Alakanuk, Alarneq, 1923
Barbara Joe (Arnaucuaq), Alakanuk, Nunam Iqua, 1928
Lawrence Edmund (Paugnaralria), Alakanuk, Peguumavik, 1934
Gabriel Charlie (Akagalria), Numan Iqua, 1924
Patrick Camille (Qakvaralria), Numan Iqua, 1926
Willie Beans, Mountain Village, 1908
Gregory Joe (Apayaq), Mountain Village, 1918
Andy Kinzy (Qut'raacuk), St. Marys, Qissunaq River, 1911
Thomas Luke (Suuaaq), St. Marys, Stebbins, 1912
Jasper Louis (Cakayak), St. Marys, Anagciq, 1916. Contributors (those who told stories) with English and Yup'ik names, residence, birthplace, and birth year listed on page xvi: Walter Kelly (Uicimaalleq), Pilot Station, Anqercak, 1898
Wassillie Evan (Anguyagpak), Pilot Station, 1907
Noel Polty (Kumkaq), Pilot Station, 1919
Teddy Sundown (Canaar), Scammon Bay, 1897
John Henry (Nugyar), Scammon Bay, 1901
Paul Kaganak (Ayapertulria), Scammon Bay, 1901
Edward Aguchak (Arrsauyaq), Scammon Bay, 1907
John Amukon (Amuqan), Scammon Bay, 1918
Mike Utteryuk (Qarmaq), Scammon Bay, Scammon Bay, 1926
Francis Charlie (Acqaq), Scammon Bay, Anagciq, 1941
Tom Tunutmoak (Tuqucirkaq), Scammon Bay, 1946
Dick Bunyan (Apa'urluq), Hooper Bay, Naparyaarmiut, 1906
Pete Kapanuk (It'gacangaq), Hooper Bay, 1906
Kirt Bell (Kamluq), Hooper Bay, 1910
Angelo Hoelscher (Angivran), Hooper Bay, 1910
Magdaline Hoelscher (Lurvilria), Hooper Bay, 1913
Buster Smith (Aiggailnguq), Hooper Bay, 1914
David Simon, Hooper Bay, Naparyaarmiut, 1929
Joe Friday (Qiakaq), Chevak, 1905
Thomas Moses, Chevak, 1908
Juliana Aloralrea (Nemqalria), Chevak, Qissunaq, 1909
Agnes George (Atkuilnguq), Chevak, 1912
Ulric Nayamin (Niraralria), Chevak, 1916
Louise Tall (Atsaruaq), Chevak, Upaucugmiut, 1921
Andrew Noatak (Nuratar), Mekoryuk, 1900
Nickolas Tommy (Mikcuaq), Newtok, 1917
Elsie Tommy (Nanugaq), Newtok, Kaviarmiut, 1922
Michael John (Qukailnguq), Newtok, Cevtaq, 1931
Joseph John (Arnaucuaq), Newtok, 1936
Paul Charles (Ayurun), Newtok, Kayalivik, 1948
Tommy Hooper (Cuk'ayar), Tununak, Tununak, 1931
Peter Pitka, Tununak, 1954
Peter Asuluk (Asuuluk), Toksook Bay, 1903
Albert Therchik (Terciq), Toksook Bay, Qungurmiut, 1908
Anna Kungurkaq (Angayiq), Toksook Bay, 1908
Billy Lincoln (Nuyarnerilnguq), Toksook Bay, Kayalivik, 1909
Brentina Chanar (Papangluaq), Toksook Bay, Cevv'arneq, 1912. Contributors (those who told stories) with English and Yup'ik names, residence, birthplace, and birth year listed on page xvii: Frances Usugan (Piyuuk), Toksook Bay, Up'nerkillermiut, 1921
John Charlie (Canaar), Toksook Bay, Up'nerkillermiut, 1921
Theresa Moses (Ilanaq), Toksook Bay, Cevv'arneq, 1926
Paul John (Kangrilnguq), Toksook Bay, Cevv'arneq, 1928
Sophie Agimuk (Avegyaq), Toksook Bay, Cevv'arneq, 1928
John Alirkar (Allirkar), Toksook Bay, Cevv'arneq, 1929
Martina Chagluak (Akagualria), Toksook Bay, Nightmute, 1932
Joe Felix (Amartuq), Toksook Bay, 1935
Martina John (Anguyaluk), Toksook Bay, Nightmute, 1936
Ruth Jimmie (Angalgaq), Toksook Bay, Nightmute, 1951
Cathy Moses (Keggutailnguq), Toksook Bay, Kotlik, 1952
Tim Agagtak (Akagtaq), Nightmute, 1903
Albertina Dull (Cingyukan), Nightmute, Qungurmiut, 1918
Dick Anthony (Minegtuli), Nightmute, Cevv'arneq, 1922
Simeon Angus (Unangik), Nightmute, Nightmute, 1930
Anna Agnus (Avegyaq), Nightmute, Nightmute, 1930
James Paul (Kaligtuq), Kipnuk, 1915
James Samson (Cikigaq), Kipnuk, 1916
Paul Kiunya Sr. (Kayungiar), Kipnuk, Pengurpagmiut, 1930
Daniel Mann (Itkaq), Kwigillingok, 1901
Frank Andrew (Miisaq), Kwigillingok, Kuigilnguq, 1917
Roland Phillip (Anguteka'ar), Kwigillingok, 1927
Mary Worm (Arnaaquq), Kongiganak, 1898
Adolf Jimmy (Ayaksaq), Kongiganak, 1904
Billy Black (Ayuqsaq), Kongiganak, 1915
Kenneth Igkurak (Egkurraq), Kongiganak, 1915
John Phillip Sr. (Ayagina'ar), Kongiganak, Anuuraarmiut, 1925
Phillip Charlie (Kunuin), Tuntutuliak, 1919
Nick Lupie (Ackiar), Tuntutuliak, Qinaq, 1921
Frank Brown Sr. (Tutmalria), Eek, 1919
Charlie Pleasant (Pamiqalria), Quinhagak, 1902
Walter Williams (Cuqiiriq), Quinhagak, , 1906
George Pleasant (Arnariaq), Quinhagak, Quinhagak, 1938
Fank Fox (Paningayaq), Quinhagak, 1944
Eddie Alexie (Tagumaar), Togiak, 1910
Annie Blue (Cungauyar), Togiak, Qissayaarmiut, 1916. Contributors (those who told stories) with English and Yup'ik names, residence, birthplace, and birth year listed on page xviii: Gus Toyukuk (Tuyurkiar), Manokotak
Henry Alikayak (Qilu), Manokotak, Quluqaq, 1929
Andrew Tsikoyak (Tulukaruller), Nunapitchuk
Herman Neck, Kasigluk, 1909
Marie Nichols (Kaligtuq), Kasigluk
Wassilie Berlin (Uqsungiar), Kasigluk, Tuntutuliak, 1916
George Keene (Ingallak), Kasigluk, 1918
Matthew Frye, Napakiak, 1901
Willie Lomack (Callerkuaq), Akiachak, 1915
John Moses Sr. (Nanugaq), Akiachak, 1916
Kenneth Peter (Kuignaq), Akiachak, 1918
James Lott (Arrsalleq), Tuluksak, 1908
Joshua Phillip (Maqista), Tuluksak, Akiachak, 1912
Mary Napoka, Tuluksak, 1916
Rachel Sallaffie (Maayaaq), Tuluksak, 1965
Dick Andrew (Apaqutaq), Bethel, Kayalivik, 1909
Nick Charles Sr. (Ayagina'ar), Bethel, Nelson Island, 1912
Elena Charles (Nengqerralria), Bethel, Nunacuaq, 1918
Peter Jacobs Sr. (Paniguaq), Bethel, Cuukvagtuliq, 1923
Marie Brite (Panigkaq), Bethel, Nightmute, 1949
Raphael Jimmy (Angagaq), Anchorage, Kuiggarpak, 1924
David Chanar (Cingurruk), Anchorage, Umkumiut, 1946
Marie Meade (Arnaq), Anchorage, Nunapitchuk, 1947
Ann Riordan (Ellaq'am Arnaan), Anchorage, Virginia, 1948
Mark John (Miisaq), Anchorage, Nightmute, 1954
Veronica Kaganak (Ciuqerriq), Anchorage, Scammon Bay, 1963
Alice Rearden (Cucuaq), Anchorage, Napakiak, 1976
"Calista Education and Culture, January 2015."
English and Yupik parallel text